Jak odzyskaliśmy kontrolę nad domeną

Przedstawiamy trzymającą w napięciu historię o tym jak udało nam się odzyskać naszą domenę, 7 lat po przejęciu jej przez siły zła

Fragment grafiki ze starego forum przedstawiający kota przy konsoli didżejskiej wśród zrujnowanych miejskich murów

Forum breakcore.pl powstało w czerwcu 2006 roku. Pod koniec października 2010 było na nim ponad 800 aktywnych użytkowników (plus około 2000 ruskich botów), którzy generowali dość spory ruch przez co domena nabrała pewnej wartości pieniężnej. Trochę przez nieuwagę, a trochę przez niefortunny zbieg okoliczności i sytuację, w której się wtedy znajdowałem – nie wpłaciłem w porę kasy rejestratorowi i domenę zawinął jakiś typ, który postanowił założyć tam sobie linkfarma. Pomimo prób dogadania się, stanęło na tym że odzyskanie domeny miałoby kosztować około 2000 PLN.

Wygląd strony po przejęciu przez łowcę domen
Tak wyglądała strona po przejęciu domeny

W tym miejscu forum w sensie technicznym przestało istnieć, bo zapłata takiego okupu była nie do przyjęcia. To było dużo za dużo pieniędzy, byłoby to poniżające i haniebne i źle wpłynęłoby na naszą energię chi.

Zniknięcie forum było przykrym wydarzeniem, ale społeczności chyba tak naprawdę jakoś bardzo to nie zaszkodziło.. Szybko powstała grupa https://www.facebook.com/groups/312207398083/ na facebooku i dzięki niej zawsze było wiadomo co się dzieje, u kogo itd. Pomimo fizycznego niebytu forum, pod koniec 2016 roku odbyła się nawet impreza z okazji jego dziesięciolecia.

Przy okazji wrzucam film, który znalazłem na moim GoPro następnego dnia po imprezie..

Jakiś czas później dostałem wiadomość od Michasia aka Dr Gonzo (aka janznaj na starym forum), że ma dla mnie jakiegoś ciekawego newsa. Po kilku dniach spotkaliśmy się i okazało się, że Michaś (zawodowo spec od domen) zainspirowany sugestią Kamila aka Ri0t – od pewnego czasu obserwował nasze breakcore.pl czychając na moment kiedy zły pan jej w porę nie opłaci – a gdy to nastąpiło od razu wpłacił sumę wymaganą przez rejestratora i przejął nad nią kontrolę. Po chwili zamiast wspomnianego linkfarma pojawiła się ta focia:

Zdjęcie jednego z użytkowników starego forum trzymającego karton z napisem "Hello World! Kamil głaszcze kota pod włos, Albert gra dubstep, a Zombie sika pod wiatr. No more frenchcore!"

Ciężko stwierdzić czy typ się zagapił tak jak kiedyś ja, czy po prostu ruch na domenie zanikł tak bardzo, że przestało mu się opłacać ją utrzymywać i pozwolił jej wygasnąć. Wynik zaistniałej sytuacji jest taki, że breakcore.pl wróciło w nasze ręce i to w niezłym stylu – porywacz nie dostał ani złotówki, a może i nawet jest w plecy, bo linków na jego farmie raczej nikt z forum nie klikał, a domenę opłacał przez ładnych parę lat..

Skoro mamy domenę z powrotem to wypadałoby żeby coś na niej było – ogarnąłem więc serwer i rozpocząłem pracę nad nową wersją strony. Początkowo myślałem nad przywróceniem starej wersji, ale wygląda to tak, że przez te kilka lat wszystko poszło trochę do przodu i ona po prostu nie działa na obecnej wersji php. Mam te zrzuty bazy i mniej więcej pomysł jak można by przeprowadzić konwersję starych danych do nowego systemu, ale to wymagałoby trochę pracy na którą raz że teraz nie mam czasu, dwa że mam też pewne wątpliwości..

Czy jest sens odkopywać dane ze starego forum?

View Results

Loading ... Loading ...

Tak czy inaczej – jak widzicie na razie mamy wordpressowego bloga z kilkoma pluginami, między innymi forum i kalendarz wydarzeń. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły na inne funkcjonalności, które mogłyby się przydać, to zachęcamy do dzielenia się nimi w komentarzach poniżej, na forum lub do kontaktu z nami za pomocą tego formularza. Ja z mojej strony zamierzam regularnie tu coś ulepszać, poprawiać i dodawać, ale będą to bardziej kwestie techniczne bo to moja dziedzina. Zapraszam do współpracy organizatorów imprez i ogólnie wszystkich, którzy mieliby ochotę dorzucać swój content na bloga itd.

Chciałbym jeszcze raz przekazać wielkie podziękowania dla Kamila i Michasia za to, że wpadli na pomysł odbicia domeny i tak sprawnie go zrealizowali. Jak ich zobaczycie okazujcie im miłość i szacunek ♥

Tymczasem pozdrawiam i zachęcam do korzystania z nowego breakcore.pl

Buziaczki
P

Jedna myśl w temacie “Jak odzyskaliśmy kontrolę nad domeną”